Ergonomia

Czym jest ergonomia?

Ergonomia jest dyscypliną wiedzy zajmującą się zasadami i metodami optymalnego dostosowywania warunków pracy do właściwości fizycznych i psychicznych człowieka, zgodnie z wymaganiami fizjologii i psychologii pracy, w celu ochrony jego życia i zdrowia oraz zapewnienia możliwości jak najlepszego rozwoju osobowości. 

Współcześnie ergonomia jest wykorzystywana w praktycznie każdej dziedzinie, skoncentrowanej na wyrobie przedmiotów codziennego użytku, a także w odniesieniu do środowiska i warunków pracy. Obecnie największy nacisk na wykorzystanie zdobyczy ergonomii kładzie się przy projektowaniu miejsc pracy.

 

Ergonomia w pracy

Praca w pozycji siedzącej jest dla ludzi czymś nowym, do czego nie zostaliśmy przystosowani w toku ewolucji. Jeszcze 200 lat temu większość zawodów oparta była na wysiłku fizycznym i ruchu. Praca z komputerem wymusiła na nas nienaturalną pozycję. Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, które są bezpośrednim następstwem złej pozycji dotyczą 35% osób, które pracują z komputerem. Siedzenie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do bólów wielu części ciała od karku po kolana i łydki i powodować problemy z koncentracją.

Ergonomia określa założenia do budowy optymalnego środowiska pracy tak, aby było ono najpełniej przystosowane do psychofizycznych możliwości człowieka i w jak najmniejszym stopniu wpływało na jego zdrowie. Zadaniem ergonomii jest zapewnienie bezpiecznego, zdrowego i komfortowego miejsca pracy.

Dolegliwości kręgosłupa to choroba cywilizacyjna. W ostatnim czasie nastąpiło zdecydowane obniżenie granicy wieku, w którym zaczynają występować pierwsze problemy z kręgosłupem.  Ewolucja w perfekcyjny sposób przystosowała nas do poruszania się w postawie wyprostowanej. Nasze problemy zaczęły się wraz z rozwojem cywilizacji. Z człowieka wyprostowanego zmieniliśmy się w człowieka siedzącego. Kręgosłup swoją budową przystosowany jest do ruchu, nie lubi siedzenia i stania. Z tego powodu do pracy w pozycji siedzącej niezbędny jest ergonomiczny fotel.

 

Ergonomiczny fotel

Ergonomiczny fotel to taki, który posiada funkcje umożliwiające dostosowanie do indywidualnych proporcji ciała.

  • Siedzisko powinno być regulowane na wysokość.  Regulacja głębokości siedziska gwarantuje podparcie dla 2/3 do 3/4 długości ud. Dobrze wyprofilowana, przednia krawędź siedziska powinna być zaokrąglona. Zapewnia to komfort podczas długich godzin pracy.
  • Oparcie powinno być regulowane na wysokość. Oparcie, a zwłaszcza jego część lędźwiowa powinny przylegać do pleców. Najzdrowsze jest siedzenie z oparciem odchylonym pod kątem 115 stopni. Regulacja wysokości lub głębokości podparcia lędźwiowego zapewni podparcie dla pleców w każdym momencie.
  • Mechanizm synchroniczny pozwoli na tzw. dynamiczne siedzenie, głównie dzięki synchronizacji ruchu odchylenia oparcia i siedziska oraz możliwości blokowania oparcia w kilku pozycjach. Regulacja siły nacisku pomaga płynnie i bezpiecznie regulować nacisk wywierany na kręgosłup.
  • Zagłówek z regulacją wysokości i  kąta pochylenia, umożliwia podparcie głowy w pozycji, w której ekran komputera znajduje się na wysokości oczu i pozwala na odciążenie karku.
  • Podłokietniki regulowane na wysokość i szerokość  umożliwiają ustawienie optymalnej pozycji dla przedramion. Natomiast szeroka, miękka nakładka zmniejsza nacisk i daje poczucie komfortu.

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu